Włościańska 10/14, 01-710 Warszawa
+48 723 379 964

Paczka SuperMocy

Fundacja Druga Strona Lustra

Paczka SuperMocy to program, którego zadaniem jest wsparcie oddziałów psychiatrii dziecięcej z całej Polski.

Wyposażenie tych placówek jest często bardziej niż skromne – jeden telewizor na cały oddział dzieci o przekroju wiekowym od 0 do 18 lat o różnych potrzebach, kilka gier planszowych, parę opakowań tanich kredek, kilka pudełek puzzli. Najczęściej po godzinie 15:00 nie ma już żadnych zajęć terapeutycznych, a dzieci są tylko pod opieką Pań Pielęgniarek, które dwoją się i troją, ale nie mogą zaopiekować się każdym pacjentem ani zająć się organizowaniem im czasu wolnego, muszą skupiać się na kwestiach medycznych. Co istotne, w czasie pandemii nie ma też odwiedzin rodziców, które pozwalały odetchnąć i zająć czymś głowę. W takich chwilach dzieci z lękami, depresją czy innymi trudnościami bardzo potrzebują wszelkich „czasozajmowaczy”, które pomogą im odciągnąć myśli od doświadczanych trudności i przetrwać do kolejnego dnia, w którym będą dzielnie pracować na zajęciach terapeutycznych.

Staramy się częściowo odpowiedzieć na ten problem poprzez Paczki SuperMocy, które mają wzmocnić dzieci i pokazać, że są ludzie, którym na nich zależy i którzy chcą pomóc im przetrwać ten trudny czas.

Nasze Paczki SuperMocy zawierają tysiące stron kolorowanek antystresowych, krzyżówek, labiryntów i wykreślanek. Oprócz tego dokładamy tam moc kredek, flamastrów, kolorowych ciastolin, bibuł i gier planszowych. Chcemy by pokoje dzieci zyskały odrobinę tęczy i brokatu i by można było chociaż w mikro skali odtworzyć atmosferę jaką w czasach przedpandemicznych budowaliśmy z dziećmi na warsztatach.

Oprócz tego dokładamy wyposażenie dla arteterapeutów i terapeutów zajęciowych – takie „wymarzone” by mogli w pełni wykorzystać swój potencjał w pracy z dziećmi np. foremki do ciasteczek, miski i lukry na zajęcia kulinarne, przyciski świetlne umożliwiające stworzenie oddziałowego teleturnieju, gry planszowe uczące dzieci rozpoznawania emocji czy specjalne akcesoria do decoupage, niemożliwe do sfinansowania ze skromnego budżetu oddziału.

W trakcie badania zapotrzebowania w różnych klinikach okazało się jednak, że istnieje jeszcze jedna „luka w systemie”, powodująca, że dzieci, które trafiają do szpitala w sytuacjach nagłych, np. po awanturze domowej lub które są przywożone na oddział z innych placówek, często trafiają tam bez jakichkolwiek rzeczy osobistych– mydła, szczoteczki do zębów, ręcznika czy wody do picia między posiłkami. By zapewnić im w tych trudnych warunkach godność i by nie były zmuszone prosić innych, zaopiekowanych przez rodziców dzieci, o możliwość napicia się czy skorzystania z pasty do zębów, staramy się dostarczać na oddziały także takie produkty.

W tym trudnym zadaniu liczy się każda wpłacona kwota. Już za 1 złotówkę jesteśmy w stanie wydrukować 166 stron kolorowanek antystresowych dla dzieci, a za 3 zł kupić szczoteczkę do zębów z ulubionym „dinożaruem”, sprawiającą że pobyt na oddziale będzie mniej straszny.

Więcej o możliwości wsparcia Paczek SuperMocy możesz przeczytać tutaj.