Włościańska 10/14, 01-710 Warszawa
+48 723 379 964

Przyjazny Oddział

Fundacja Druga Strona Lustra

Przyjazny Oddział to program, który ma pomóc zmieniać wygląd oddziałów psychiatrii dziecięcej.

Powstał w odpowiedzi na obserwowany przez nas ogromny kontrast pomiędzy oddziałami pediatrii, które są kolorowe, przyjazne, zadbane i świetnie wyposażone a oddziałami psychiatrii dziecięcej, na które zainteresowanie i pomoc dociera dużo rzadziej, przez co infrastruktura jest przestarzała a ściany niejednokrotnie straszą grzybem, zaciekami i odpadającym tynkiem.

Wiemy, że personel tych oddziałów robi co może, by umilić dzieciom życie – okleja te obdrapane ściany naklejkami, angażuje członków własnej rodziny do remontów czy przynosi sprzęty takie jak stoliki czy krzesła z własnych domów. Wiemy, że nie zdołamy poradzić sobie z całością problemu, tu potrzebna jest regularna pomoc ze strony państwa i zmiany w finansowaniu psychiatrii dziecięcej. Chcielibyśmy jednak chociaż w skali mikro, pojedynczych oddziałów, sal terapeutycznych czy ogrodów przyszpitalnych pomóc tym dzielnym lekarzom, terapeutom i pielęgniarkom w opiece nad dziećmi i remontować zniszczone przestrzenie. Tak, by dzieci leczone psychiatrycznie mogły czuć się godnie a osoby im pomagające mogły skupiać się na tym, jak stworzyć najlepszy program terapeutyczny a nie na tym, że nie ma wystarczającej liczby krzeseł do terapii grupowej.

Dzięki pomocy sponsorów mamy już za sobą remont ogrodu w Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Udało się nam usunąć zaschniętą roślinność, pomalować kolorowo ścianę otaczającą patio, zasadzić rośliny oraz wyposażyć ogród w stoły i krzesła do prac ręcznych, a także zakupić gry ogrodowe jak boulle czy siatkę do gry w badmintona. Jesteśmy też dumni ze stworzenia oddziałowej biblioteczki, w której dzieci mogą znaleźć książki na chwile nudy czy zakupienia stołów do sali terapii, umożliwiających zajęcia z rysunku, a po dodaniu siatki zamieniającego się w powierzchnię do gry w ping-ponga.

Obecnie staramy się wesprzeć mniejsze oddziały, spoza centralnej Polski, do których pomoc dociera rzadko lub wcale. Jednym z takich miejsc jest Oddział Psychiatrii Dzieci i Młodzieży, mieszczący się w szpitalu wojewódzkim w Świeciu nad Wisłą. Remontujemy tam salę do terapii zajęciowej, która po metamorfozie będzie zawierała także kącik kuchenny, umożliwiający dzieciom zajęcia kulinarne i przybliżająca ich trochę do domowej atmosfery, za którą bardzo tęsknią. W kolejnych etapach mamy w planach remont oddziałowego ogrodu i wiele więcej.

Zobacz jak możesz nas wesprzeć w tych działaniach!