Włościańska 10/14, 01-710 Warszawa
+48 723 379 964

Warsztaty w szpitalach

Fundacja Druga Strona Lustra

Warsztaty na oddziałach psychiatrii dziecięcej

Od samego początku działania Fundacji wiedzieliśmy, że dzieci leczą nie przedmioty czy mury, a ludzie. Dlatego jednym z flagowych działań Fundacji stały się weekendowe warsztaty na oddziałach psychiatrii dziecięcej.

Nasi wolontariusze w każdym tygodniu w weekendy przyjeżdżali na kilka godzin na oddział, by spędzić czas wspólnie z dziećmi i nastolatkami przebywającymi w szpitalu. Najpierw wspieraliśmy w ten sposób Klinikę Psychiatrii Dzieci i Młodzieży IPiN w Warszawie a wraz z rosnącym doświadczeniem (i ilością rąk do pracy) zasilaliśmy tak też Klinikę Psychiatrii Wieku Rozwojowego w Warszawie.

Nasze przyjście na oddział zawsze wiązało się z dużą radością – dzieci często rozstawiały nawet wcześniej stoły do prac artystycznych, żeby w ten sposób tracić mniej czasu spędzonego z naszymi wolontariuszami. Wspólnie malowaliśmy, wyklejaliśmy witraże i tworzyliśmy maski z gipsu. Graliśmy w gry planszowe i animowaliśmy aktywność na świeżym powietrzu. Ważne dla nas było, by zajęcia były dopasowane indywidualnie do uczestników – zawsze przychodziliśmy z jakimś pomysłem na zajęcia, jednak dzieci potrafiły wywrócić nasze plany do góry nogami i po sięgnięciu do naszej „magicznej szafy” materiały do tworzenia tablic korkowych zamieniały się w płótna malarskie. Dbaliśmy także o tych uczestników, którzy nie odnajdowali się w zajęciach grupowych – zawsze mogli liczyć na pomoc któregoś z naszych wolontariuszy, dobrą rozmowę, czy partyjkę w gry szachy (choć musimy przyznać, że nieraz sromotnie przegrywaliśmy).

Ponieważ staraliśmy się o wysoką jakość wsparcia dla dzieci, naszych wolontariuszy rekrutowaliśmy głównie spośród studentów i absolwentów psychologii i pedagogiki. Z czasem coś, co miało być głównie pomocą dla dzieci stało się też nieocenionym narzędziem nauki dla przyszłych specjalistów zdrowia psychicznego.

Jesteśmy dumni, że mamy ze sobą kilka roczników absolwentów naszego programu stażowego, który oprócz doświadczenia i wiedzy nie mieszczącej się w ramach tradycyjnego nauczania akademickiego, dawał naszym stażystom możliwość uczenia się w przyjaznym gronie podstaw zawodu oraz podmiotowego podejścia do dzieci znajdujących się w kryzysie psychicznym.

Obecnie, ze względu na reżim sanitarny w szpitalach związany z pandemią, nasze zajęcia i program stażowy są zawieszone. Czekamy na lepsze czasy, a tymczasem nie poddajemy się i przekierowujemy nasze siły na inne działania.

Zobacz jak możesz nas wesprzeć!