Włościańska 10/14, 01-710 Warszawa
+48 723 379 964

Misja

Fundacja Druga Strona Lustra

Fundacja Druga Strona Lustra została założona w 2013 roku by wspierać zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży oraz pomagać tym dzieciom, które doświadczają trudności.

Przez wiele lat prowadziliśmy weekendowe zajęcia arteterapii na dwóch warszawskich oddziałach psychiatrii dziecięcej- w Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży IPiN oraz w Klinice Psychiatrii Wieku Rozwojowego Szpitala Dziecięcego przy ul. Żwirki i Wigury.

W tym czasie nasi wolontariusze spędzili z młodymi pacjentami dziesiątki tysięcy godzin rozmawiając, grając razem w gry planszowe, czy oddając się wspólnie twórczej ekspresji. Chcieliśmy by weekend na oddziale psychiatrii nie wiązał się z leżeniem w łóżkach i by dzieci mogły poczuć się dziećmi, a nie tylko pacjentami. Staraliśmy się, by każde z nich było zaopiekowane, dlatego wolontariuszy rekrutowaliśmy pośród studentów i absolwentów psychologii, jednocześnie intensywnie ich szkoląc i uzupełniając ich umiejętności o wiedzę i praktykę, której akademicki system nauczania nie zapewnia. Jesteśmy dumni, że wypuściliśmy „w świat” dziesiątki absolwentów naszego programu stażowego, będących przyszłymi specjalistami z zakresu zdrowia psychicznego.

Jednocześnie stopniowo, wraz z prowadzeniem działań w szpitalach oraz w szkołach i organizacjach młodzieżowych, zaczęliśmy dostrzegać konieczność zmian systemowych, będących jedynym możliwym rozwiązaniem istniejących deficytów w tej gałęzi zdrowia i życia społecznego.

W tym celu bierzemy aktywnie udział w debatach dotyczących reformy psychiatrii dzieci i młodzieży, byliśmy też częścią zespołu roboczego istniejącego przy Rzeczniku Praw Dziecka, który miał na celu stworzyć zarys potrzebnych działań i propozycję zmian.

Obecnie staramy się także łatać istniejące w systemie „dziury” i docierać z pomocą wszędzie tam, gdzie jesteśmy potrzebni. Dzięki wsparciu darczyńców wysyłamy na kolejne oddziały psychiatrii dziecięcej „Paczki SuperMocy”, składające się z pomocy potrzebnych na oddziałach psychologom i terapeutom zajęciowym, ale też zawierające wszelakie „czasozajmowacze”, które pozwolą dzieciom wypełnić czas pomiędzy zajęciami terapeutycznymi i które pomogą odciągnąć myśli o problemach, które przywiodły je na oddział.

Wiemy także, że do klinik psychiatrii trafiają również dzieci przywożone w ramach interwencji z domu rodzinnego (czasami w samych piżamkach) lub z różnych placówek i często, na starcie, pozbawione są podstawowych rzeczy potrzebnych w szpitalu – mydła, szamponu, szczoteczki do zębów czy butelki wody pozwalającej zaspokoić pragnienie pomiędzy posiłkami. Staramy się dostarczać na oddziały także tego typu produkty, by traumy związanej z nagłym znalezieniem się w szpitalu nie pogłębiał fakt konieczności „pożyczania” mydła czy picia od tych dzieci, o które rodzice zadbali.

Oprócz tego staramy się wspierać oddziały psychiatrii dziecięcej poprzez pomoc w remontach i dostosowaniu nieprzyjaznych, zniszczonych przestrzeni do potrzeb przebywających tam dzieci. Zmienialiśmy już wygląd oddziałowych ogrodów, sal terapeutycznych, a obecnie staramy się także o dostosowanie do potrzeb dzieci sal do arteterapii.

Wszystkie te działania są możliwe dzięki darowiznom oraz pracy dziesiątek wolontariuszy, którym na sercu leży dobro dzieci.

Mottem naszych działań jest cytat z muru berlińskiego:

„Many small people, in many small places, do many small things, that can alter the face of the world.”
w wolnym tłumaczeniu:
„Wielu małych ludzi, w wielu małych miejscach, robi wiele małych rzeczy, które razem mogą zmienić oblicze świata.”

Wierzymy, że dokładając swoją cegiełkę do zdrowia dzieci w Polsce, tworzymy realne zmiany i dajemy najmłodszym lepszą przyszłość.

Zobacz Statut Fundacji Druga Strona Lustra